Четвъртото завъртане и вечната борба между капитал и работна ръка
В началото на анализа ще повторя краткото описание на 4-те завъртания, които социалният антроплог Нийл Хау използва за да направи вертикален разрез на настроенията в обществото:
Пролет (първо завъртане) - период след приключване на криза. Доверието в институциите е високо, индивидуализмът е сведен до минимум и обществото е единно. Обикновено в този период държавата става голяма и играе водеща роля и в икономическия живот.
Лято (второ завъртане) - след години на просперитет започва атака над институциите в търсене на индивидуална и духовна свобода. Активизмът и либертарианството се пробуждат (1960-1980 в САЩ) .
Есен (трето завъртане) - слаби институции, които са под постоянна атака, индивидуализъм, влошено настроение в обществото (1980-2008 в САЩ).
Зима (четвърто завъртане) - старт на кризата и кулминация на натрупаното напрежение и недоверие в институциите. Характеризира се с висока волатилност в политическия живот (от радикално леви до радикално десни идеи). Често този период е съпроводен от войни и/или революции и приключва с напълно нов политически и икономически строй.
Според Нийл Хау период “Зима” в САЩ е стартирал след 2008 година и финансовата криза е била нужният катализатор. Стийв Банън (бившия съветник на Доналд Тръмп) утилизира много добре промените в настроенията и слоганът “The forgotten man” помогна много за избирането на Тръмп. Цитат от негово изказване:
Процесът ускори още повече след пандемията и избухването на инфлацията. В много от социалните мрежи имаше трендващ хаштаг #weareclosed. Забелязвайки този хаштаг аз стартирах тема в туитър и условно нарекох феномена “раждането на децентрализираните профсъюзи”. Ако кликнете на линка ще видите хронологично как постепенно количествените натрупвания водиха до качествени изменения (по-високи заплати).

Някъде след средата на 2021-ва година вече виждах всички нужни потвърждения, че навлизаме в изцяло нов режим. Причините са комбинация от фактори, които си взаимодействат и изместват относителната сила от доминация на капитала към пазар на работника.
Рекореден дефицит на работна ръка. На долната графика от TS Lombard е съотношението вакантни работни места към брой безработни. Избухването след 2021-ва година е красноречиво.
Ето изолирана графика от Bianco Research само за САЩ:
Рекордният дефицит в САЩ се проявява след 40 години доминация на капитала над работна ръка и постоянен спад на доходите на работната ръка като процент от общите доходи. Особено ясно иразена тази тенденция става след гръмването на дот-ком балона и полагането на основите на ниски лихви и финансова репресия:
..и всичко това в условията на голям скок в инфлацията и отрицателни реални доходи (номинални - инфлация). Точно тази комбинация се превръща в катализатор за голям скок в заплащането воден от текучество и смяна на работните места:
Компонентата “job switching” повежда и стартира трендът на покачване.
В Европа положението е подобно. В много от държавите в централна и източна Европа има ясно изразен недостиг на работна ръка и ръстът на заплатите е доста над 10% на годишна база. В тях са разположени Tier 1,2,3 доставчици на големите немски, френски и т.н. компании. Това ще доведе до вторичен инфлационен импулс през 2023-та година.Английската централна банка и ЕЦБ буквално се молят на профсъюзите да не изискват голямо повишаване на заплащането на работниците:
“ЕЦБ призовава синдикатите да бъдат разумни, за да не подхранват инфлацията” La Tribune
Предстои предоговаряне на заплащането на 11 милиона работника само в Германия:
Всичко това създава условията за устойчива инфлация и спирала цени-заплати-цени. Устойчив ръст на заплатите означава по-висок основен лихвен процент за по-дълго време. Много е вероятно възползвайки се от волатилността в гражданското общество в следващите години популизмът отново да вземе превес, а с него да станем свидетели и на безразборно повишение на минимални работни заплати и заплатите в държавния сектор. Ето 10-те правила за прогнозиране според един от любимите ми пейпъри “Geo-Economics Chapter 5: My Rules of Forecasting”:
Обърнете внимание на точки 6, 7 и 8.
Ще завърша с един много хубав цитат от Ейбрахам Линкълн:
“Capital is only the fruit of labor, and could never have existed if labor had not first existed. Labor is the superior of capital, and deserves much the higher consideration.”